duchovní služba pro starší, nemocné a umírající

Jedním z úkolů církve je duchovní péče o nemocné a starší lidí, a zvláště o umírající. Církev skrze službu kněze má doprovázet trpící směrem k Bohu a ukazovat jim naději ve víře. Zvláště důležité je doprovázení umírajících ve smíření s Bohem a ostatními lidmi. Dnes se na to často zapomíná, že nejdůležitější je svátostné smíření před smrtí s Bohem, ke kterému patří podle možnosti svátostná zpověď, svaté přijímání, které církev pojmenovala viatikum a svátost pomazání nemocných. Církev pro nemocné, trpící a starší lidí obdržela obrovský dar od Boha, kterým je svátost poslední nemocných, zvanou kdysi poslední pomazání.

Když je potřeba nebojme se zavolat knězi na mobil nebo říci osobně pro návštěvu nemocných a umírajících, rovněž i uprostřed noci. Nesmíme otálet s pozváním svátostné návštěvy kněze, zvláště když je přímé ohrožení života. V nebezpečí smrti lze mimořádně i bez přípravy udělit svátost křtu, tak dětem čí dospělým. V nemocnicích je nejlépe informovat nemocničního kaplana čí kaplanku, kteří zodpovídají tam za zprostředkování duchovní služby. Kontakt a informací získáte třeba od zdravotnického personálu..

V naší farnosti návštěva nemocných v jejích bytech čí domech se koná před nejdůležitějšími svátky, zvláště před Vánocemi a Velikonocemi, někdy také před farními poutěmi nebo dušičkami. Vždy možná přihlásit každou starší čí nemocnou osobu i na mimořádný termín.

V neděli blízko Mezinárodního dne nemocných na svátek Panny Marie Lurdské 11. února každý rok nabízíme ve farních kostelích společné pomazání nemocných pro ty nemocné či starší lidí, kteří ještě zvládají chodit na nedělní bohoslužby.

Pečovatelskou, sociální a jisté míře i duchovní službu pro nemocné a starší lidí zprostředkovává v našem děkanátu Charita Konice:

Duchovní služba nemocným a starším lidem se intenzivně nabízí ve dvou Domovech pro seniory: v Bohuslavicích (které provozuje Charita Konice) a v Ludmírově (kde aktuálně zřizovatelem je místní obec, ale začátek domova je rovněž spojen s Charitou Konice):

Na DPS Bohuslavice je pravidelně bohoslužba ve čtvrtek v 10 hod. Příležitost ke zpovědi je obvykle ve čtvrtek před prvním pátkem v měsíci. Většinou každý druhý čtvrtek se po mši sv. koná obchůzka kněze se svátostmi pro ty, kteří se už nemohou dostat kvůli zdravotnímu stavu do kaple. Společné pomazání nemocných se koná kolem Mezinárodního dne nemocných, kolem 11. února, jinak podle potřeby na pokojích.

Na DPS Ludmírov se mše sv. koná dvakrát měsíčně v letním období ve čtvrtek v 14 hod., v zimním období ve čtvrtek v 13.30 hod. Příležitost ke zpovědi je před Velikonocemi a Vánocemi. Podle potřeby se koná obchůzka kněze se svátosti oltářní po pokojích. Společné pomazání nemocných se koná před Vánocemi, jinak podle potřeby na pokojích.