kaple

farnost Vilémov u Litovle

kaple v Cakově

U hlavní silnice na návsi stojí barokní kaple sv. Floriána z roku 1833, což dosvědčuje datace nad vchodem, s malou zvoničkou. Kaple byla nedávno nově zrekonstruována. Před vchodem do kaple stojí kamenný kříž z roku 1804.

Mše sv. se koná jednou za měsíc dle farních ohlášek a také o pouti sv. Floriána poblíž 4. května.

kaple Olbramicích

Stavba kaple sv. Víta byla dostavena v roce 1937. Největší zásluhu má na výstavbě rodina Zapletalova z Olbramic. Veškeré organizační a stavitelské práce měli na starosti manželé Marie a Vojtěch Zapletalovi. Na výstavbě se podíleli i občané obce Olbramice a okolí. První mše svatá byla sloužena 10. června 1937 panem farářem P. Florián Flora z Vilémova. Kaplička byla v roce 1997 převedena ze soukromého vlastnictví Vojtěcha Zapletala do vlastnictví obce Olbramice. V roce 2002 byla provedena kompletní rekonstrukce, kdy se přistavovala sakristie a byly provedeny další stavební práce.

V současnosti se zde slouží mše svatá každý měsíc, také u příležitosti pouti kaple na sv. Víta kolem 15. června.

farnost Bohuslavice u Konice

kaple Rakové

U hlavní silnice, nedaleko návsi se nachází kaple sv. Anny. Kaple byla postavena v roce 1927. Je to výjimečná budova v regionu, protože je spojena jako jedná budova z hasičkou strážnici. Generální rekonstrukce kapli se konala v letech 2015-2016.

Mše sv. se koná běžně jednou za dva měsíce dle ohlášek, rovněž u příležitosti pouti sv. Anny kolem 26. července.

kaple v Rakůvce

Na návsi stojí kaple se zvonicí, která vznikla v roce 1956 přestavbou starší sakrální stavby. Kaple byla 12. července 2003 vysvěcena Mons. Josefem Hrdličkou, olomouckým světícím biskupem. Na oltáři je socha Panny Marie s Ježíškem na půlměsíci. Před kaplí stojí kamenný kříž z roku 1883. Kaple je zasvěcena Nanebevzetí Panně Marii.

Mše sv. se koná běžně jednou za rok v poslední pátek měsíce května.

kaple v Hačkách

Na návsi u hlavní silnice stojí kaple z r. 1927 postavená místo starší zvonice. Kaple v Hačkách je mariánskou kapličkou. Vysvěcena je ke cti Panny Marie, přestože se na ní nachází mozaika se svatým Cyrilem a Metodějem, ztvárněna při opravách P. Miloslavem Blažkem, místním rodákem, kostelním umělcem, dlouholetým farářem z Laškova.

Mše sv. se koná dvakrát ročně: v předposlední pátek měsíce května je poutní mše sv. a v první polovině listopadu je dušičková mše sv.

kaple v Hvozdě

Kaple zde byla vybudována v roce 1906 a nahradila funkcí i zvonici, která byla do té doby na školní budově. Kaple je zasvěcena sv. Václavovi.

Mše sv. se koná dvakrát v měsíci v sobotu v 17 hod., o prázdninách v 18 hod., a také na pouť sv. Václava 28. září v 10.00 hod.

kaple v Domově pro seniory v Bohuslavicích

V areálu bohuslavického družstva byla zakoupena jedna budova a v roce 1998 byl v ní zřízen Charitou Konice nový domov pro důchodce v Bohuslavicích. V domově byla zřízena rovněž kaple. Byla slavně vysvěcena Mons. Janem Graubnerem 20.06.1998. Je zasvěcena Povýšení sv. kříže 14. září. Patrocinium se slaví většinou ve čtvrtek poblíž tohoto svátku. Mše sv. se koná obvykle každý čtvrtek v 10 hod.

farnost Kladky

kaple v Ludmírově

Kaple v Ludmírově je zasvěcena sv. Anně. Byla postavena v roce 1834.

Mše sv. se koná běžně jednou ročně poblíž pouti na sv. Annu 26. července.

kaple v Otročkově

Kaple v Otročkově je zasvěcena sv. Filoméně.

Mše sv. se koná ke cti sv. Filomény se koná některou sobotu v srpnu dle farních ohlášek, většinou ve druhou sobotu srpna.

kaple v Milkově

Na návsi obce se nachází kaple svatého Jana Nepomuckého.

Mše sv. se koná u příležitosti pouti sv. Jana Nepomuckého kolem 16. května.

kaple v Ospělově

Ve vesnici se nachází kaple zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie. Při plánované opravě krytiny staré obecní kaple v Ospělově z roku 1865 bylo v roce 1932 rozhodnuto pořídit větší kapli, kde by se mohla sloužit i mše svatá. Byla zahájena sbírka milodarů na opravu kaple, opravy byly dokončeny v roce 1935.

Mše sv. se koná u příležitosti pouti na slavnost Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna nebo kolem tohoto termínu.

kaple ve Vysoké

Vysokovští osadníci si přáli mít v obci kapličku se zvonicí. K uskutečnění přání došlo v roce 1867. Plán zhotovil a stavbu prováděl zednický polír Fabián Vykydal z Březinek. V té době byly obce spojeny. Stavba stála 232 zlatých rakouské měny neboli 464 korun. Ukončena byla 30. listopadu 1868 a vysvěcena byla 23. května 1869 na svátek Svaté Trojice.

Mše sv. se běžně koná jednou za rok u příležitosti poutní slavnosti Nejsvětější Trojice. Čas mše sv. je určen dle farních ohlášek.

kaple v Domově pro seniory v Ludmírově

Objekt domova v Ludmírově byl v roce 1995 rekonstruován Charitou Konice. Od roku 1999 vede jeho správu obec Ludmírov. V domově byla zřízena rovněž kaple. Byla slavně vysvěcena Mons. Janem Graubnerem 20.12.1995. Je zasvěcena Matky Boží, Panny Marie, proto patrocinium by se mělo slavit 1. ledna. Ve skutečnosti se slaví první mši sv. po novém roce. Mše sv. se aktuálně koná dvakrát měsíčně: v letním období (květen - září) ve čtvrtek v 14 hod., v zimním období (říjen - duben) ve čtvrtek v 13.30 hod.